Czy jazda na rowerze wpływa na męską potencję?

Mężczyźni z pewnością spotkali się z opinią dotyczącą wpływu jazdy na rowerze na potencję. Wielogodzinny ucisk męskich narządów płciowych wynikający z długiej jazdy na rowerze, niekorzystnie oddziałuje na funkcje seksualne kolarzy. Nie musi być tak jednak w każdym przypadku. Jazda na rowerze może bowiem działać bardzo korzystnie na nasze zdrowie, również to seksualne.

Czy jazda na rowerze jest faktycznie zdrowa dla panów?

Przeprowadzone we wcześniejszym czasie badania udowodniły powiązane pomiędzy obniżoną sprawnością seksualną a wyczynową i długotrwałą jazdą na rowerze. Jazda na rowerze doprowadzała do dużego ucisku na genitaliach, przez niestety twarde kolarskie siodełka. Mężczyźni przez częste uprawianie tego sportu skarżyli się na niemożność uzyskania wzwodu. Należy jednak pamiętać, że ta aktywność fizyczna może przynieść wiele pozytywnych aspektów dla naszego zdrowia. Ma ona dobroczynne działanie na serce i zmniejsza ryzyko rozwoju złośliwego nowotworu. Ponadto, wyniki badań powiązały uprawianie kolarstwa a długość życia. Właśnie dlatego jazda na jednośladzie jest dobrym sposobem na wydłużenie swojego życia i zadbanie o własne zdrowie. Co jednak z potencją? Czy jazda na rowerze musi zawsze przyczynić się do pogorszenia jakości seksu?

Impotencja a długotrwała jazda na rowerze

Naukowcy przez wiele lat wiązali jazdę na rowerze z różnymi męskimi problemami zdrowotnymi, również tymi ze sfery seksualnej. Według nich częsta jazda na długich dystansach była przyczyną zaburzeń erekcji, z jakimi zmagali się panowie. Wynikało to z wielogodzinnego ucisku wywieranego przez siodło, które zmniejszało przepływ krwi do prącia. Norwescy naukowcy zaprosili do badania 160 mężczyzn, którzy wzięli udział w długodystansowej wycieczce rowerowej. Okazało się, że 1 na 5 panów skarżył się na drętwienie penisa, trwające nawet do tygodnia po jeździe, natomiast 13 procent z nich cierpiało z powodu zaburzeń erekcji, które trwały zazwyczaj powyżej tygodnia. Kolejne badania potwierdzały powiązanie jazdy na rowerze z rakiem prostaty. Jeszcze inne wyniki badań łączyły problem z męską płodnością wraz z jazdą na rowerze powyżej 300 kilometrów tygodniowo. Niestety wyniki nie są więc optymistyczne, a jedynie potęgowały męskie obawy przed takim rodzajem aktywności.

Najnowsze wyniki badań

Najnowsze wyniki badań dały jednak panom nadzieję, że wcale nie muszą rezygnować z długodystansowej jazdy na rowerze, aby zachować swoją dobrą sprawność seksualną. W badaniach wzięło udział ok. 2,500 tysiąca kolarzy, a w nich nie zauważono żadnych przykrych skutków jazdy na rowerze wpływających na drogi moczowe oraz funkcje seksualne. Według naukowców wcześniejsze badania nie były zbytnio dokładne, aby móc jasno odpowiedzieć na pytanie dotyczące działania jazdy na rowerze na potencję. W testach wzięli udział różni sportowcy w tym również biegacze i pływacy. Porównano ich sprawność seksualną, do sprawności kolarzy. Nie zauważono widocznych różnic, aczkolwiek kolarze narażeni są bardziej na zwężenie cewki moczowej, co może natomiast ograniczać przepływ moczu. Wiele zależy w dużej mierze od wieku badanych mężczyzn. Osoby dojrzałe są oczywiście bardziej narażone na zaburzenia erekcji, aniżeli młodzi mężczyźni w pełni swoich sił, także tych seksualnych. Wykryto jednak problem polegający na postępującym drętwieniem genitaliów z wiekiem wśród kolarzy szosowych. Ich siodełka są ułożone wyżej aniżeli kierownice. Zaburzenia erekcji mogą więc dotyczyć kolarzy, chociaż nie muszą. Wiele zależy od wieku i stanu zdrowia danego mężczyzny. Warto również zadbać o wyposażenie roweru w miękkie i ergonomiczne siodełko, które nie będzie wywierało aż tak dużego ucisku w narządach intymnych. Rekreacyjna jazda na rowerze nie powinna przyczyniać się do zaburzenia funkcji seksualnych. Jeśli jednak mężczyzna zmaga się z niemocą seksualną przez dłuższy czas, powinien on udać się do lekarza. Impotencja może wynikać z wielu różnych czynników, niekiedy jest ona pierwszym objawem rozwijających się w organizmie groźnych chorób. Nigdy nie można jej bagatelizować.