Impotencja i jej głównie przyczyny

Impotencja określana jest również jako niemoc płciowa czy też zaburzenia erekcji. Jest to dysfunkcja seksualna dotykająca panów, a jej objawem jest brak wzwodu albo też niepełny wzwód. Impotencja ma wiele różnych przyczyn, niektóre z nich są fizyczne, a inne wynikają z psychiki. Zaburzenia erekcji są w dzisiejszych czasach dosyć powszechną dolegliwością, którą da się leczyć, jednakże niewielu panów szuka fachowej pomocy. Wielu mężczyzn ucieka się do samodzielnej walki przy użyciu dostępnych środków. Nie zawsze ta walka okazuje się wygrana. Należy pamiętać, że niemoc seksualna wiąże się z wiekiem. Ryzyko impotencji wzrasta wraz z ilością lat, aczkolwiek problem ten dotyka również młodych osób. W sytuacji niepokojących objawów, kiedy coraz częściej kontakty z partnerką kończą się niepowodzeniem, warto od razu działać i udać się do profesjonalisty.

Najważniejsze przyczyny impotencji- podział

Impotencja bardzo często występuje na skutek dwóch albo większej ilości współistniejących czynników, z tego względu przed rozpoczęciem leczenia ważna jest prawidłowa diagnostyka.

Przyczyny impotencji można podzielić na:

  • hormonalne
  • neurogenne
  • psychogenne
  • jatrogenne
  • naczyniowe
  • występujące jako wynik stosowanych leków

Pojawianie się danych przyczyn niemocy seksualnej wiąże się z pewnymi indywidualnymi cechami mężczyzny, czyli z jego wiekiem, stylem życia czy wagą.

Przyczyny neurogenne impotencji

Wśród przyczyn pochodzenia ośrodkowego, czyli zaburzeń mózgu, wymienia się: krwiaki, urazy, guzy mózgu, infekcje ośrodkowego układu nerwowego, padaczka, choroby otępienne, choroby zwyrodnieniowe. Jeśli chodzi o rdzeń kręgowy, niekiedy dochodzi do jego uszkodzenia przez infekcje bakteryjne oraz wirusowe, urazy, nowotwory, zaburzenia naczyniowe i zmiany demielinizacyjne, jakie występują na przykład przy stwardnieniu rozsianym. Zaburzenia wzwodu częściej występują u osób cierpiących na choroby czy uszkodzenia rdzenia kręgowego, aniżeli przy uszkodzeniach mózgowia.

Przyczyny psychogenne zaburzeń wzwodu

Wiele osób cierpi na zaburzenia wzwodu przez problemy o podłożu psychologicznym. W szczególności pojawiają się one u młodych, jeszcze niedoświadczonych w sferze seksualnej mężczyzn, którzy dopiero wkraczają w świat intymności. Podczas zbliżenia z partnerką często towarzyszy im silny stres oraz obawy przed tym, czy zadowolą swoją drugą połówką. Oprócz tego niemoc seksualna może zdarzyć się osobom z zahamowaniem seksualnym wyniesionym z domu. Panowie w sile wieku natomiast martwią się, że nie są już tak sprawni fizycznie i nie dadzą rady sprostać wymaganiom swojej partnerki.

Przyczyny hormonalne niemocy seksualnej

Zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu zazwyczaj zdarzają się przez rozregulowanie gruczołów wydzielania wewnętrznego albo z powodu patologii gonad. Kiedy proces wytwarzania hormonów płciowych zostaje upośledzony, wówczas zmniejsza się ich poziom we krwi, przez co maleje libido, a mężczyzna nie może osiągnąć wymarzonego wzwodu, ale także go utrzymać, aby odbyć stosunek z partnerką. Przyczyną zaburzeń wzwodu mogą być również nieprawidłowe wartości hormonów (TSH, prolaktyna), a niekiedy niewłaściwe wartości białka SHBG.

Przyczyny naczyniowe dysfunkcji seksualnych

Są najczęstszym źródłem problemów w sprawach łóżkowych. Zmniejszony dopływ krwi spowodowany wrodzonymi zmianami naczyniowymi albo będący skutkiem urazu naczyń dotyczy młodych panów i zdarza się niezmiernie rzadko. Główną przyczyną męskiej niemocy jest rozwój cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Można do nich zaliczyć: nadciśnienie tętnicze, uszkodzenie naczyń po radioterapii, choroby naczyń obwodowych, miażdżyca naczyń tętniczych.

Przyczyny jatrogenne zaburzeń erekcji oraz pozostałe

To te spowodowane błędem lekarskim czy też innymi czynnikami oraz chorobami. Można do nich zaliczyć między innymi: nadużywanie alkoholu, przerost prostaty, uraz narządów płciowych, stosowanie narkotyków albo innych substancji psychotropowych, nieleczony priapizm, który doprowadził do zwłóknienia ciał jamistych penisa.