Impotencja u osób chorych na stwardnienie rozsiane

Zaburzenia wzwodu u mężczyzn przytrafiają się dosyć często osobom w różnym wieku i mogą polegać na niezdolności uzyskania czy utrzymania erekcji, niemożności osiągnięcia orgazmu i braku satysfakcji ze stosunku płciowego. Nie jest to niezwykłe zjawisko, gdyż przytrafia się mężczyznom coraz częściej, między innymi przez prowadzony przez nich niezdrowy styl życia. Jest to także dolegliwość, z którą musi zmagać się duża część panów, cierpiących na stwardnienie rozsiane. W zależności od etapu tego schorzenia mogą się oni spotykać z różnymi zburzeniami funkcji seksualnych. Niektóre mają charakter przejściowy, natomiast inne stały. Problemy w życiu seksualnym mają ogromny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie człowieka. Brak spełnienia wywołuje frustrację, niską samoocenę, obniżone poczucie własnej wartości, a nawet depresję. Rozmowy o seksie dla większości osób nie są wygodnym tematem. Seksualność jest jednak istotną częścią życia każdego z nas i warto o nią zadbać. Stwardnienie rozsiane nie musi wcale oznaczać konieczności pogodzenia się z obniżoną sprawnością w łóżku.

Zaburzenia seksualne wywołane stwardnieniem rozsianym- przyczyny

Dysfunkcje seksualne mogą mieć wiele podłoży, najczęściej składają się na nie różne czynniki (psychologiczne, emocjonalne, fizjologiczne, społeczne). Jeśli chodzi o stwardnienie rozsiane, wymienia się 4 grupy przyczyn powstających zaburzeń erekcji.

  • Przyczyna bezpośrednia- uszkodzenie dróg nerwowych w mózgu oraz rdzeniu kręgowym, które biorą udział w mechanizmach pojawienia się pożądania seksualnego, wytrysku i podniecenia
  • Przyczyna pośrednia- zmęczenie, skurcze, utrata czucia, czyli objawy stwardnienia rozsianego

Przyjmowanie pewnych leków, czyli przede wszystkim środków stosowanych w leczeniu spastyczności i antydepresantów

Czynniki psychologiczne, czyli stres, niska samoocena, niepokój na przykład o pracę.

Co ważne, problemy z funkcjami seksualnymi nie w każdy razie są bezpośrednio powiązane ze stwardnieniem rozsianym. Zaburzenia erekcji są powszechnym zjawiskiem, a do ich pojawienia przyczynia się również:

  • schorzenia- nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia funkcjonowania nerek, choroby serca
  • wiek- prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń wzwodu zwiększa się wraz z wiekiem mężczyzny
  • niewystarczający dopływ krwi do prącia- polegają na niedostatecznym dopływie krwi z penisa czy przyspieszonym odpływie z niego
  • styl życia- czyli niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, spożywanie nadmiernych ilości alkoholu

Wielu mężczyzn zmagających się z twardnieniem rozsianym zauważyło u siebie zaburzenia funkcji seksualnych. Problem dotyka nawet od 1/4 do 2/3 mężczyzn z tym schorzeniem.

Stwardnienie rozsiane – uciążliwe objawy schorzenia

Naruszenie przewodnictwa nerwowego

Aby możliwa była erekcja musi dojść do pobudzenia i skomplikowanej interakcji pomiędzy sygnałami w ośrodkowym układzie nerwowym. Stwardnienie rozsiane niestety zakłóca ścieżkę transmisji impulsu, przez co wzwód nie jest zachowany, a niekiedy w ogóle nie może nastąpić. Erekcja podczas snu czy też ta poranna występuje w dalszym ciągu, gdyż nie jest ona wywoływana przez reakcję mózgu na stymulację seksualną, aczkolwiek nie utrzymuje się na tyle, aby mężczyzna mógł odbyć satysfakcjonujący stosunek płciowy ze swoją partnerką.

Pozostałe objawy stwardnienia rozsianego

Pewne objawy tego schorzenia wiążą się z niską potencją. Zaburzenia erekcji mogą wynikać z bólu czy też drętwienia w obszarze narządów płciowych, przez co mężczyzna nie ma ochoty na seks i odczuwa znaczny dyskomfort. Przyczyną problemu są też zaburzenia funkcji poznawczych albo depresja, która odbiera radość z seksu, a także chęć podjęcia aktywności seksualnej. Strach spowodowany pojawieniem się uciążliwych dolegliwości jest przyczyną skurczy albo stanów zmęczenia.

Problemy na tle emocjonalnym

U osób cierpiących na stwardnienie rozsiane można zauważyć widoczny spadek pewności siebie i samooceny. Mężczyźnie ciężko jest uzyskać erekcję i ją utrzymać, nie jest w stanie również czerpać maksymalną ilość przyjemności z seksu.