Jak powiązane są – alkohol i potencja?

Wśród przyczyn spadku potencji wiodący jest niezdrowy styl życia. Najczęściej wiąże się to z uzależnieniem od alkoholu. Co więcej, tego rodzaju problemy dotyczą nie tylko mężczyzn z niskim wykształceniem. Uzależnienie od alkoholu obserwuje się często u biznesmenów, którzy zawierają duże interesy i tradycyjnie celebrują je imprezą z alkoholem, czy pracowników biurowych, którzy są zmęczeni pracą i odprężają się wieczorami z butelką. Z czasem picie staje się nawykiem i staje się atrybutem relaksu, zabawy i sukcesu. Oprócz samego uzależnienia prowadzi to do problemów zdrowotnych, zwłaszcza u mężczyzn. Urolodzy ostrzegają, że alkohol i potencja są słabo połączone.

Jak picie alkoholu zaburza sprawność seksualną mężczyzn?

Przy codziennym spożywaniu mocnych alkoholi w ilościach przekraczających równowartość 30 ml czystego alkoholu u 75% mężczyzn zaczyna powstawać osłabienie seksualne. Jeśli osoba zaczyna pić przed 24-25 rokiem życia, ryzyko wzrasta: w tym wieku ciało wciąż się kształtuje, a alkohol przeszkadza w rozwoju fizycznym. Ponadto nawyk picia ustala się wcześnie, wzrasta dawka alkoholu niezbędna do wystąpienia euforii, powstaje wysoka tolerancja (odruch wymiotny znika). Naturalnie cierpi na tym sprawność seksualna: spada libido, pogarsza się erekcja i jakość nasienia.

Jak alkohol wpływa na potencję i inne funkcje organizmu?

Tradycja relaksu wyłącznie przy pomocy alkoholu prowadzi do psychicznego, a później fizycznego uzależnienia od alkoholu. Sztuczna euforia wypiera zdrowe przyjemności, takie jak seks. Wynika to ze zmian w częściach mózgu, które są odpowiedzialne za normalną potencję. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że alkohol ma pozytywny wpływ na życie seksualne, pomaga przedłużyć stosunek seksualny. Jednak z czasem wydłużenie czasu trwania stosunku przerodzi się w trudności z wytryskiem i orgazmem, a następnie erekcją.

Dzieje się tak, ponieważ przewodnictwo nerwowe jest upośledzone. Sygnał pobudzenia z trudem przechodzi z mózgu do penisa, reakcja zakończeń nerwowych jest osłabiona, stąd opóźnienie wytrysku, które na początku jest tak przyjemne. Dlatego nawet w obecności libido pijącemu trudno jest odbyć stosunek seksualny: erekcja jest niewystarczająca. Podobne problemy występują również przy urazach kręgosłupa i rwie kulszowej.

Zaburzenia hormonalne wywołane alkoholem

Produkcja hormonów i ich wpływ na narządy to jeden z najbardziej złożonych procesów w ludzkim organizmie. Alkohol przede wszystkim zaburza pracę nadnerczy tzn. gruczołów produkujących wiele hormonów, w tym hormony płciowe. Częstą konsekwencją pijaństwa jest śmierć komórek tego narządu. Jeśli mężczyzna znajduje się w pierwszym stadium choroby, możliwe jest zatrzymanie niszczenia nadnerczy, jeśli alkoholizm przeszedł w drugi lub trzeci etap, proces jest nieodwracalny.

Po ciężkich libacjach zdarza się, że mężczyźni doświadczają zwiększonego pożądania seksualnego. Wynika to ze zmian w funkcjach wątroby: pod wpływem dużych dawek napojów zawierających alkohol wytwarza ona enzymy, które przyczyniają się do zwiększonego uwalniania testosteronu.Ten efekt jest zwodniczy i występuje tylko w początkowej fazie alkoholizmu, w przyszłości, jeśli mężczyzna nie przezwycięży niebezpiecznego nałogu, pozostanie tylko pragnienie, ale pojawią się problemy z erekcją.

Układ moczowo-płciowy

Ponieważ nerki, wraz z wątrobą, są organem filtrującym, wszystkie trucizny przede wszystkim im szkodzą. Oprócz śmierci nadnerczy, w pęcherzu moczowym, moczowodach, nabłonku nerkowym i miednicy rozwijają się procesy zakaźne. W tym stanie narząd nie może już skutecznie filtrować szkodliwych substancji, które dostają się do krwioobiegu, a one pozostają w organizmie zatruwając go. Śmierć gruczołów płciowych połączona z zatruciem organizmu z pewnością po pewnym czasie doprowadzi alkoholika do impotencji.

Ponadto dotyczy to pozostałych narządów wewnętrznych. Ze strony żołądka alkoholizm objawia się zapaleniem żołądka, zapaleniem trzustki, biegunką. Wątroba ulega przemianom w postaci marskości, gdy narząd przeradza się w włóknistą tkankę łączną. Niewydolność krążeniowo-oddechowa często rozwija się wraz z przejściem do obrzęku płuc – powszechnej przyczyny śmierci alkoholików.

Jak moc i alkohol łączą się w różnych dawkach?

Niewielka ilość alkoholu w akceptowalnych dawkach (do równowartości 30 ml czystego alkoholu) nie będzie kolidować z seksem. Odrobina alkoholu tylko zwiększy przepływ krwi do genitaliów i pozwoli się nieco rozluźnić. Ważne jest tylko zatrzymanie się w czasie, aby nie dać się ponieść emocjom i nie osłabić odruchów. Po dużej liczbie napojów odurzających może pojawić się dość silne pożądanie seksualne, ale jest mało prawdopodobne, aby możliwe było zrealizowanie pragnienia: przeszkadzać będzie ogólne odhamowanie i zmniejszenie koncentracji.

Erekcja i libido całkowicie znikają, jeśli systematycznie spożywany jest alkohol w dużych dawkach. Jednocześnie pożądanie seksualne może się utrzymywać, ale z czasem również zniknie z powodu gwałtownego spadku ilości męskich hormonów we krwi. Spadek poziomu androgenów jest głównym powodem, dla którego alkohol i potencję łączą się tylko wtedy, gdy alkohol jest spożywany w małych dawkach.