Wpływ leków i narkotyków na funkcje seksualne mężczyzn

Zaburzenia wzwodu dotykają panów z całego świata. Według prowadzonych statystyk w naszym kraju zmaga się z nimi około 50 procent męskiej populacji. W dalszym ciągu przypadłość ta traktowana jest jako temat tabu. Problemy ze wzwodem mogą pojawić się podczas aktu seksualnego, wywołując wiele nieprzyjemności, uniemożliwiających współżycie. Mężczyźni skarżący się na zaburzenia wzwodu, którzy zgłoszą się do lekarza, muszą przejść odpowiednie badania fizyczne i psychologiczne. Trzeba wykluczyć możliwość, iż problem ten jest wynikiem stresu. Po właściwych testach specjalista wydaje diagnozę, która dokładnie zakwalifikuje problemy ze erekcją do danej kategorii, biorąc pod uwagę ich etiologię. Wśród przyczyn męskich dysfunkcji seksualnych, wskazuje się te: wewnątrzwydzielnicze, naczyniotwórcze, neurogenne oraz te wywołane narkotykami, oraz lekami.

Narkotyki i leki a zaburzenia erekcji

Lekarze potwierdzają związek pomiędzy narkotykami oraz lekami a męskimi kłopotami łóżkowymi. Wbrew pozorom, nie chodzi jedynie o twarde narkotyki, typu heroina czy kokaina. Znanych jest wiele różnych narkotyków, których stosowanie może być przyczyną męskich niepowodzeń. Alkohol i tytoń mają ogromny wpływ na zdrowie człowieka, a ich nadużywanie może odbijać się negatywnie na funkcjach seksualnych, uniemożliwiając współżycie. Męskiej potencji nie sprzyjają również leki hormonalne, sercowo-naczyniowe czy przeciwdepresyjne. Wszelkie tego rodzaju ingerencje chemiczne w organizm człowieka mogą wywoływać impotencję.

Leki a dysfunkcje seksualne

Przyjmowane leki mogą wywoływać trudności w uzyskaniu czy też utrzymaniu erekcji. Zabójcami potencji określa się takie środki jak:

  • Leki hormonalne- muszą być zawsze stosowane pod nadzorem lekarza, gdyż w innym razie ich zażywanie może skutkować problemami w sferze seksualnej.
  • Leki uspokajające- przyjmowane przez osoby cierpiące z powodu stresu czy stanów lękowych. Są to benzodiazepiny, jak diazepam. Takie produkty wykazują się działaniem zmniejszającym zainteresowanie seksem, utrudniają również osiągnięcie pełnej satysfakcji, w szczególności jeśli zażywane są w dużych dawkach.
  • Leki przeciwdepresyjne- w niskich dawkach nie są niebezpieczne dla potencji i mogą nawet pomóc mężczyźnie, jeśli cierpi on na depresję, zwiększając jakość życia seksualnego. W przypadku większych dawek odbijają się negatywnie na seksualności i zmniejszają poziom libido.

W przypadku zauważenia u siebie niepokojących oznak zmniejszenia sprawności seksualnej, warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Może być to urolog, seksuolog bądź androlog.

Narkotyki i ich wpływ na potencję

  • Tytoń-  substancja ta działa niekorzystne na wzwód podczas seksu. Jeśli mężczyzna nie cierpi na depresję, lęki czy też inne zaburzenia, to właśnie palenie papierosów może być źródłem problemów z erekcją. Pozbycie się nałogu może poprawić znacząco funkcje seksualne.
  • Heroina- to półsyntetyczny opioid i twardy narkotyk. Wykazuje się silnym działaniem na układ nerwowy, może wywołać depresję. Wpływa w znaczący sposób na jakość życia seksualnego i jest źródłem impotencji. Jej przyjmowanie prowadzi do całkowitego obniżenia libido.
  • Marihuana- wykazuje się działaniem obniżającym zainteresowanie seksem. Ponadto, wpływa na możliwość koncentracji oraz koordynacji ruchowej, nie pozwala na osiągnięcie pełnej przyjemności z seksu, ponadto jest przyczyną pojawiających się problemów podczas współżycia.
  • Sterydy- regularne przyjmowanie sterydów prowadzi do przerostu prostaty, zaburzeń wzwodu i zmniejszenia jąder.

Narkotyki są niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia, w tym dla seksualności człowieka. Leki pomimo pomocy w leczeniu pewnych schorzeń, mogą niestety dawać efekty niepożądane w postaci zaburzeń erekcji. Aby móc zachować swoją sprawność seksualną warto pamiętać, aby przede wszystkim zażywać leki jedynie pod kontrolą lekarza w ustalonych dawkach, a także zrezygnować ze wszelkich używek, a przede wszystkim narkotyków. Niekiedy przyda się również terapia, dzięki której mężczyzna będzie mógł zadbać o swoje zdrowie psychiczne.